آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۴ مهر ۱۳۹۵

مجله‌ی حلزون


درباره ما


 

حلزون یک وب‌سایت طنز است و انواع طنز را در آن می‌توانید پیدا کنید، از مقاله و لطیفه و حکایت، تا شعر نو و کهنه طنز، از کارتون و کاریکاتور و کمیک استریپ، تا داستان و نمایش و مونولوگ و دیالوگ و انواع پرفورمنس، از فیلم کوتاه و پادکست و فیلم‌های استندآپ کمدی و تا هر شکل دیگری از بیان واقعیت یا خیال که با خنده و شوخی و نقد طنزآمیز سروکار دارد….
حلزون با خنده سروکار دارد، خنده ای که اشک‌تان را از فرط خندیدن در می آورد، یا خنده ای که از شدت واقعیت گریه‌تان را سرازیر می‌کند، از خنده ای که بگوئید چه لوس! تا خنده ای که بگوئید ” دیوانه! این یعنی چی؟” به گمان ما طنز همه جور ممکن است باشد، و ما همه انواع آن را داریم….
حلزون روزانه است، هر روز چهار پنج نوشته جدید در مجله اینترنتی حلزون منتشر می‌شود، و هر روز حداقل یک کارتون یا کاریکاتور جدید را به شما هدیه می‌کنیم. آثار منتشره مطالب و نوشته‌ها هستند، فیلم کوتاه هم در کانال یوتیوبی حلزون منتشر می‌کنیم، کلیپ موسیقی هم می‌سازیم و در اختیار شما می‌گذاریم، برای شش ماه اول پادکست ” روزنامه خاطرات…. السلطنه” محسن نامجو را هر هفته از حلزون خواهید شنید و کلیپ‌های کیوسک، آبجیز و ایندو را در همین نیمسال اول کارمان منتشر خواهیم کرد. انیمیشن هم داریم و فیلم کوتاه هم خواهیم ساخت.
حلزون، برای همه مطلب می‌نویسد، برای مردمی که در روستاها و شهرهای کوچک ایران زندگی می‌کنند، برای تهرانی‌ها و تبریزی‌ها و سنندجی‌ها و مشهدی‌هایی که موسیقی‌شان ممنوع شده، برای ایرانی‌هایی که در استکهلم و پاریس و لندن و لس آنجلس زندگی می‌کنند و می‌خواهند به ایران برگردند، یا برای تهرانی‌ها و قمی‌ها و زابلی‌هایی که می‌خواهد بروند آمریکا و اروپا زندگی کنند، یا برای داخلی‌ها و بیرونی‌هایی که می‌خواهند همانجا که هستند بمانند. البته ما رو به سوی داخل ایران داریم، ولی برای همه ایرانی ها مطالب‌مان را منتشر می‌کنیم.
حلزون برای همه فکرها قابل مصرف است، حتی برای آدمهایی که حوصله فکر کردن ندارند، برای سلطنت‌طلبان عزیز و حزب اللهی‌هایی که شوخی سرشان می‌شود، برای کمونیست‌هایی که هنوز چپ هستند، برای ملی- مذهبی‌هایی که دوست ندارند تغییر کنند، برای هر کسی که هر جوری دوست دارد فکر می‌کند و به ما هم مربوط نیست چطور فکر می‌کند، همه آنها می‌توانند از حلزون استفاده کنند، البته باید کمی تحمل داشته باشند، چون ما از همه انتقاد می‌کنیم، با همه شوخی می‌کنیم، با همه سربه سر می‌گذاریم و از اخلاق ملی ایرانی تا حکومت و دولت و اصلاح طلبان و محافظه کاران و چپ و راست و اپوزیسیون و پوزیسیون انتقاد می‌کنیم.
حلزون انتقاد می‌کند و معتقدیم طنز یکی از بهترین راههای نقد است، جوری که حقیقت را بگوئیم و منفجر نشویم، البته می‌دانیم که عزیزان تروریست طنزنویسان را هم منفجر می‌کنند، ولی لطفا ما را منفجر نکنید، ما فقط انتقاد می‌کنیم. ما برخلاف دیگران که مدعی هستند، به هیچ حزب و گروهی وابسته نیستند، سیاسی هستیم، چون معتقدیم نمی‌شود ایرانی بود و سیاسی نبود، اما همه طنزهای ما ممکن است سیاسی نباشد. ممکن است اجتماعی هم باشد، اصلا ممکن است اجتماعی هم نباشد، ممکن است فقط بخندیم، ولی سعی می کنیم طنزهایی را که فقط برای خندیدن است، در حلزون نگذاریم، بیایید آن نوع طنزها را بگذاریم برای مهمانی‌های خصوصی، آن هم وقتی که مسائل انسانی بهترین سوژه‌های طنز است، و مسائل فرهنگی و اقتصادی و همه اینها هست و می توان در مورد آنها طنز نوشت.
حلزون در مورد مسائل روز می‌نویسد، خبرها را پوشش می‌دهیم، در مورد اتفاقات روز می‌نویسیم، ولی ممکن است مطالبی منتشر کنیم که به اتفاقات روز هم مربوط نباشد، ممکن است درباره اتفاقات شب هم بنویسیم، شب‌ها هم اتفاقات بامزه ای می‌افتد. ممکن است درباره چیزهایی هم بنویسیم که اصلا اتفاق نمی‌افتد، ممکن است اصلا طنزهایمان به مسائل روز مربوط نباشد. مگر همه مسائل ما مسائل روز است؟ ممکن است در مورد صدسال پیش هم بنویسیم. مگر نه اینکه هنوز که هنوز است برخی از مشکلات ما هنوز همان مشکلات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی صد سال پیش است؟ امروز علم الهدی است، دیروز حسنی بود، بیست سال پیش هم یکی دیگر که می‌خواست ما را دویست سال به قهقرا ببرد، اصلا شاید خواستیم درباره آنهایی بنویسیم که ما را یک دفعه می‌خواهند هولوپی سیصد سال جلو ببرند.
حلزون طنز منتشر می‌کند، طنز و شوخی و کمدی، اما درباره طنز هم می‌نویسیم، اتفاقاتی که به طنز مربوط هستند گزارش می‌کنیم، درباره فیلم‌ها و سریال‌های طنز و کمدی گزارش و نقد می‌نویسیم، از استندآپ کمدی گزارش می‌کنیم و کمدین‌ها را نقد و بررسی می‌کنیم، طنزپژوهی منتشر می‌کنیم. درباره تاریخ طنز می‌نویسیم، اگر یک گروه موسیقی در آثارش طنز دارد، آثارش را بررسی می‌کنیم. اگر مردم سریال “دندون طلا” را دیدند و با پدیده سیاه بازی خندیدند، آنرا نقد و بررسی می‌کنیم. با طنزنویسان هم گفتگو می‌کنیم. کتابهای طنز را معرفی می‌کنیم. کتابهای تان را برایمان بفرستید تا معرفی‌شان کنیم، اگر هم نفرستادید مهم نیست، خودمان دنبال می‌کنیم و کتاب تان در هر جا منتشر شده باشد، می‌خریم و معرفی و نقدش می‌کنیم. یکی از کارهای حلزون معرفی طنز و کاریکاتور و هر چیز یا کسی است که با طنز و کاریکاتور و انیمیشن و کمدی مربوط است.
حلزون با همه همکاری می‌کند، با بچه‌های داخل ایران و با بچه‌های بیرون ایران. با اولتراحرفه‌ای‌ها و اولتراآماتورهای پیر و جوان. آثار افرادی که در جاهای مختلف طنز منتشر می‌کنند را به عنوان میهمان بازنشر می‌کنیم. از قدیمی‌های پیشکسوتی مانند فریدون تنکابنی عزیز و ایرج پزشکزاد و همه بزرگان پیشین اثر جدید و گاهی قدیمی‌ها را بازنشر می‌کنیم. از حرفه ای‌های امروز و تازه‌کارها و آماتورها و هر کسی که دوست داشته باشد کارش را منتشر کنیم، کار منتشر می‌کنیم و فقط هم یک شرط داریم، سطح کیفی کار مناسب باشد و طنز باشد و به خواهر و مادر و روح و قبر پدر و از این جور چیزها ارتباط مستقیم نداشته باشد. اگر دوست دارید کارهایتان را برایمان بفرستید، مهم نیست که حرفه ای باشید، این را به تشخیص ما واگذار کنید. اگر هم نفرستادید خیالی نیست، خودمان کارهایتان را پیدا می‌کنیم و معرفی‌اش می‌کنیم. ممکن است دلتان نخواهد با اسم خودتان کار کنید، خوشبختانه طنزنویسان بیش از اینکه اسم واقعی داشته باشند، اسم مستعار دارند، از باباشمل و نسیم شمال بگیر تا دخو و گل آقا و بقیه. می‌توانید اسم مستعار داشته باشید، اصلا می‌توانید با اسم مستعار مسعود فراستی طنز بنویسید. کلا اسم مستعار اینجوری خیلی هم حال می‌دهد.
حلزون یک وب‌سایت است، اما شاید کتابهای نویسندگانش را هم منتشر کند. ممکن است سی دی موسیقی هم تولید کنیم. ما چند رسانه‌ای هستیم و در رسانه‌های اجتماعی حضور داریم، از فیسبوک بگیر تا توئیتر و اینستاگرام و یوتیوب و ساوندکلاود و هر جای دیگری که شما حضور دارید. سعی می‌کنیم شما را به وبسایت خودمان بکشانیم، اگر نیامدید، ما به جایی که شما هستید خواهیم آمد. حتما همدیگر را پیدا خواهیم کرد.
حلزون همه اینهایی که نوشتم را منتشر می کند، اما فقط اینها را منتشر نمی‌کند، چیزهای دیگر را هم منتشر می‌کند، طنزهایی که الآن نمی‌دانیم چیست، مخصوصا همان چیزهایی که شما می‌نویسید یا می‌خوانید.
حلزون از امروز در کنار شماست، سعی‌مان این است که تا فردا هم باشما باشیم، کسی چه می‌داند، امیدواریم سالها کنار شما باشیم، و ممکن است مثل خیلی‌ها که می خواستند سالها باشند، نتوانیم بمانیم. ما همه تلاش‌مان را برای ماندن می‌کنیم، مطمئنیم که اگر شما به ما کمک کنید، و ما به اندازه کافی خوب باشیم، ادامه پیدا خواهیم کرد و امیدواریم چنین بشود.
در حلزون هرکسی مالک معنوی کار خودش است و مسئولیت اثر خودش را دارد، اما سه نفر مسئولیت کل نوشته‌ها و مطالب را برعهده می گیرند؛ توکا نیستانی، مانا نیستانی و ابراهیم نبوی. ما همیشه پاسخگوی شما خواهیم بود.
 
مانا نیستانی، توکا نیستانی، ابراهیم نبوی
۲۳ آذر ماه
۱۳۹۵