آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۶ شهریور ۱۳۹۶

نگاه ۶۰

رادیو و تلویزیون


شصت ثانیه شوخی


 

 

نگاهی به کمدین‌های اینستاگرامی

 

پدیده اینستاگرام اهمیت ویژه‌ای در زندگی ایرانیان دارد. چرا که برخلاف اغلب رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توئیتر، این رسانه در ایران فیلتر نیست و ایرانیان می‌توانند از آن طریق در فضای مجازی حضور پیدا کنند. از همین رو، در سال‌های اخیر اینستاگرام از یک فضای مجازی که تنها در آن عکس آپلود می‌شد تبدیل به رسانه‌ای برای تولید محتوا شده است و محتوای کمدی تصویری یکی از شکل‌های مهم در اینستاگرام ایرانی است. به همین دلیل اینستاگرام در ایران بسیار پرمخاطب است. یک پست مشابه که در فضای فیسبوک فارسی فقط هزار بیننده دارد در اینستاگرام بطور معمول توسط ده هزار نفر دیده می‌شود و آمارهایی در حد سیصدهزار فالووربرای یک پیج فعال چندان تعجب‌آورنیست.

 

 

از سوی دیگر دسترسی آسان به تکنولوژی تلفن‌های همراه، فضای تولید تصویر را برای کاربران فراهم کرده است. اگر ده سال قبل برای تولید سه دقیقه تصویر کمدی دو نفره در یک استودیو نیاز به ده لایت حرفه‌ای نور، اکوستیک کردن استودیو، استفاده از چند دوربین گران حرفه‌ای، سیستم تدوین و صداگذاری بود که باید توسط یک تیم حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای انجام می‌شد، امروز همان کیفیت با سی درصد تفاوت توسط هر شخصی در خانه‌اش امکان پذیر است. بعلاوه اینستاگرام امکان عرضه و دسترسی یک تصویر را برای میلیونها مخاطب ایجاد کرده است. در حالی که ده پانزده سال قبل برای دسترسی به چنین مخاطبی باید هزینه سنگینی توسط ماهواره‌ها یا وبسایت‌ها پرداخته می‌شد و در فضای ایران با کنترل‌های دولتی تقریبا یا تحقیقا چنین چیزی محال بود.

 

 

اما امروز تولیدکنندگان اینستاگرام ایرانی با میلیونها مخاطب در ارتباط و مبادله هستند. آنها می‌توانند محتوای تصویری یا نوشتاری یا فایل صدا تولید کنند و چند ثانیه پس از تمام شدن فیلمبرداری آن را آپلود کنند. این کار موجب شده تا دهها و صدها و هزاران جوان ، بخصوص بچه‌های دهه ۷۰ و۶۰ پا به عرصه فعالیت‌های رسانه‌های اجتماعی گذاشته و توانسته‌اند بازار تبلیغات گسترده‌ای را در اختیار بگیرند.

 

 

ما در این گزارش بیشتر از هر چیز روی تولید کنندگان اینستاگرامی که محتوای طنز تصویری تولید می‌کنند متمرکز شدیم. در این نوشته به معرفی گروهی از جوانان با استعداد و پر بیننده اینستاگرام در حوزه طنز تصویری پرداخته‌ام. و در این معرفی از نقد و بررسی خودداری کردم. بعدها کوشش می‌کنم همانطور که در مورد سروش رضایی، پوریا تی‌جی و دوستانش و برخی دیگر از کمدین‌ها نقد و بررسی نوشتم، به بررسی جدی‌تر و جزئی تر آنها نیز بپردازم.

 

 

در این قسمت کمدین‌هایی که بیشتر کارشان جنبه تفریح و سرگرمی و شوخی‌سازی دارد، معرفی کرده‌ام، در قسمت بعدی به چند کمدین دیگر که بیشتر کارشان به طنز و نقد نزدیک است، خواهم پرداخت.

 

محمد امین کریم پور یکی از پر طرفدارترین صفحه‌های اینستاگرام را دارد. این جوان دهه هفتادی که معتقد است “همیشه بخند حتا اگر خیلی غم داری” ۱.۵ میلیون فالوور دارد و توانسته با ساخت ویدیوهای سرگرم کننده برای عموم مردم، حتی تا تبلیغات صدا و سیما هم پیش برود وبه عنوان یک فعال اینستاگرامی کار تبلیغلت چیتوزو دیگر شرکت‌ها را انجام دهد . او فعالیت خود را از سال ۲۰۱۵ آغاز کرده و تا کنون۲۰۳ پست در اینستاگرام آپلود کرده است. او با دوستانی چون عرفان علیرضایی، عرفان یوسفی، آرمین عرب و دیگر همکاران خانم کارهایش را می‌سازد. یکی از ویژگی‌های کارش بازی گرفتن از مادر بزرگ بامزه‌اش در ساخت ویدیوهاست.

 

 

عرفان علیرضایی جوان ۲۰ تا ۲۵ ساله‌ایست که در اینستاگرام ویدیوهای طنز می‌سازد . یک میلیون فالوور دارد و ۴۹۲ پست منتشر کرده است. مضمون ویدیوهای او شامل دابسمش ، داستان‌های طنزو تبلیغات است. او در کارهایش با محمد امین کریم پورو میثم با شش که خودشان از فعالین در اینستاگرام هستند، همکاری می‌کند . از نظر او “روز بدون خنده روزی‌ایست که به هدر رفته است”.

 

 

محمد صادق تیغ بخش کارش را “به نام آفریننده لبخند ” از سال ۲۰۱۵ آغاز کرده و با لهجه شیرین اصفهانی صحبت می‌کند. او هم مثل بیشتر همکارانش در اینستاگرام در دهه ۲۰ زندگی‌اش است و ویدیوهای شاد و سرگرم کننده می‌سازد. تا به حال ۱۲۶ پست در اینستاگرام منتشر کرده و ۳۳۸هزار فالوور دارد. همچنین با پوری‌تی‌جی در چند ویدیوهم همکاری داشته است.

 

 

محسن ایزی(iz.mohsen) به فیلم‌های سینمایی علاقمند است و بیشتر ویدیوهایش را با الهام از سینما می‌سازد از دابسمش تا تبلیغات. “اند بی‌خیال شدن ،اند چشم پوشی، اند اند لطافت واند بخشش فی الواقع خداوند” دیالوگیست از فیلم “مارمولک” که در معرفی صفحه‌اش نوشته است. او یک میلیون فالوور دارد و از سال ۲۰۱۴ کار ساخت ویدیو با ترکیبی از دابسمش از فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های پربیننده تلویزیون مثل ۹۰ و کلاه قرمزی را شروع کرده است. از دوستانی که با او همراهی دارند می‌توان از امیر علی و ممولی نام برد.

 

 

میلاد خواه “واقعا به نام خدا ” کار ساخت ویدیوهای خنده دار و سرگرم کننده را ازسال۲۰۱۶ با همکاری دوستش صالحی نژاد شروع کرد. آنها تا به حال ۱۳۰ پست آپلود کرده و ۷۵۰هزارفالوور دارند. مضمون ویدیوهای آنها بیشتر به روابط دخترها و پسرها مربوط است و خودشان در نقش دخترها بازی می‌کنند و البته به کار تبلیغات هم می‌پردازند . میلاد معتقد است ” کار خوبه خدا درست کنه، بنده خدا هیچ کارست”.

 

 

مبین(md_mobin) ۱.۳میلیون فالوور دارد و خودش را کمدین معرفی کرده است. او از سال ۲۰۱۵ تا کنون ۱۰۱ پست آپلود کرده و ویدیوهای شاد و سرگرم کننده با موضوعات خواستگاری، انواع خانواده‌ها و دابسمش می‌سازد . او کارهایش را با همکاری پارمیدا وآرش تهیه می‌کند.

 

 

امیروفا جوان شیرازی است که برخلاف دیگر دوستان اینستاگرامی‌اش کار تبایغات انجام نمی‌دهد: “تبلیغات نداریم حتی شما دوست عزیز”. او ۵۵۷ هزار فالوور دارد و از سال ۲۰۱۴ کارش را با ساخت ویدیوهای جالب در مورد لهجه، دوستی و کارشیرازی‌ها آغاز کرده. او با سعدی و موضوعات روز شوخی می‌کند. ویژگی بارز کار او بازی کردن درچند نقش مختلف در هر ویدیو است.

 

 

دوبلور جوانی گیلانی است که با شعار و قصد “قربه الی الله” و “یک دقیقه چند نفر را خوشحال کنیم ” از سال ۲۰۱۶ تا به حال ۳۱۶ پست در اینستاگرام آپلود کرده و ۱۳۶هزار فالوور دارد. او ویدیوهایی با مضامین مختلف را صدا گذاری می‌کند؛ با هدف شوخی با اتفاقات روز جامعه و گاهی هم تنها برای سرگرمی. او روی مسابقات ورزشی، تصاویر حیوانات و خیلی چیزهای دیگر صداگذاری می‌کند. یکی از کارهای جالبش صدا گذاری ربنای شجریان روی فیلم معروف آمریکایی شائوشنگ است.

 

 

فرشید به نوشته خودش “ایده پرداز تا بینهایت و فراتر از آن ” است که می‌گوید:”جونش ایرانه “. او کلیپ‌های تبلیغاتی و سرگرم کننده می‌سازد. کارش را از سال ۲۰۱۳ آغاز کرده و ۱۱۳ هزار فالوور دارد. او کار عکس به همراه نوشته‌های کوتاه هم در صفحه‌اش دارد. دوستانش سامان صحیح، مصطفی مسعود شاهی و چند نفر دیگر در ساختن کلیپ‌ها با او همکاری می‌کنند.

 

 

حمید شربتی با ۱۰۵ هزارفالوور خودش را “آچار فرانسه” معرفی کرده و می‌گوید “وسه یه سامورایی همه جا ژاپونه”. او کار ساخت کلیپ وتبلیغات را از سال ۲۰۱۵ شروع کرده و ۱۳۷ پست در صفحه‌اش منتشر کرده و با همکاری حسین قاسمی، رضا کاظمی و یاسر اسکندری ویدیوهایش را می‌سازد.

 

 

 

اکیپ (eqeep) گروهی از جوانان دختر وپسر هستند که ویدیوهای تبلیغاتی می‌سازند و اولین گروهی است که در اینستاگرام به قول خودشان سریال می‌سازند. موضوعات کاری‌شان به روابط بین دختر و پسر و اتفاقات اجتماعی مربوط است . اکیپ ۸۲ هزار فالوور دارد و ۹۰ پست تا کنون در صفحه‌شان آپلود شده است. این گروه فعالیت‌شان را از سال ۲۰۱۶ آغاز کردند و با وحید قنات آبادی و ستوده خیاطی همکاری می‌کنند.

 

 

علیرضا بنی هاشمی (aliresaa (“کمدینی” است که از سال ۲۰۱۲ کلیپ‌های شاد و سرگرم کننده می‌سازد. او بر روی موزیک‌های معروف غیر ایرانی ترانه‌های فارسی صداگذاری می‌کند و دابسمش کار است. ۴۷۳ هزار فالوور دارد و ۷۸۲ پست اعم از دابسمش، عکس و ویدیوهای تبلیغاتی در صفحه‌اش آپلود کرده است.

 

 

Inthewish صفحه انیمیشنی است با ۸۰ هزار فالوور و ۶۹ پست. این د ویش کلیپ‌های انیمیشن شاد و خنده داری می‌سازد یا موضوعات روز اجتماعی که کار خود را از سال ۲۰۱۶ آغاز کرده است. یکی از جالب‌ترین کارهایش ساخت انیمیشین با صدای امپراطور کوزکو ست.

 

 

قسمت دوم مطلب تا یکی دو روز دیگر منتشر خواهد شد.