آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۵ دی ۱۳۹۶

ابراهیم نبوی

ستون پنجم


دائره المعارف ستون پنجم|قسمت چهارم | از کریسمس تا هانتینگتون


 

 

 

 

کریسمس(Christmas ): یکی از اعیاد باستانی ایرانیان مانند هالووین و والنتاین و تنکزگیوینگ که جز ایران در برخی از کشورهای مسیحی هم جشن گرفته می‌شود، ولی نوع دقیق برگزاری آن را فقط در ایران می‌توان شاهد بود. روز تولد عیسی مسیح و سندی بر دخالت حضرت حق تعالی در شرایط مصرف نکردن قرص ضدحاملگی. افراد درگیر در توطئه: پدر، پسر، روح القدس.

 

پول( Pool ): قطعه كاغذ چاپ شده با عكس يك سياستمدار كه دائما ارزش آن در حال كاهش است. معمولا هرچه عکس روی اسکناس صاحب قدرت بیشتری باشد، ارزش آن پول روز به روز کمتر می‌شود. ابتدا به صورت دانه دانه، سپس بسته بسته و پس از مدتى در پاكتهاى بزرگ حمل می‌شود. نوع باستانى: سكه. انواع مشخص : سكه، اسكناس، چك‏پول، تراولرچك، كارت اعتبارى. در کشورهای معتبر سکه معنی دار و در کشورهایی با اقتصاد ویران ارزش سکه از فلز کمتر می‌شود. تعداد صفرهاى بزرگترين اسكناس يك كشور با ميزان تعقل وزراى اقتصادى و بحرانهاى سياسى جامعه در پنجاه سال گذشته آن كشور رابطه مستقيم دارد. وسيله‏اى براى خريد امكانات، قدرت و ارتباطات.

 

مرتضى نبوى(Morteza Nabavi ): نوعی نبوی منقرض در یخبندان دوم زمین شناسی. بهزاد نبوی: نوع چپ منقرض شده و باغیرت. يك نوع ديگر نبوى. نويسنده. وزير سابق. موتورسوار. داراى چهره‏اي مهربان و صميمى و ناسازگار با مواضع سياست‌اش. وى سالهاست  كه به رسالتش عمل می‌كند و به سیدخندان نمی‌رسد.

 

تندروى((Tondravi: كارى كه يك سياستمدار جوان حتما انجام می‌دهد و بيشتر از آن كه به خواسته‏هايش مربوط باشد به اخلاقش مربوط است. کاری که یک سیاستمدار مسن غالبا انجام نمی‌دهد، مگر اینکه در سالهای جوانی به جایی نرسیده باشد. تخته گاز رفتن در سنگلاخ: بهترين روش براى فاصله گرفتن از يك حركت اجتماعى. با سن راننده نسبت عکس دارد.

 

 

انتخابات آزاد  :(entekhabat e azad)نوعي انتخابات كه در كشورهاي ديگر قرار است برگزار شود. در اين نوع انتخابات معمولاً مردم به نمايندگان خودشان رأي مي‏دهند، نه به نمايندگان ديگران.

نوعي انتخابات كه در آن هر كسي پول بيشتري داشته باشد يا قدرت بيشتري داشته باشد، بيشتر ديده مي‏شود. و مردم به هر كسي دلشان بخواهد رأي مي‏دهند. در ایران این حادثه غیرمترقبه تاکنون اتفاق نیافتاده است.

 

انتخابات خودماني (entekhabat e khodemani): انتخاب يك نفر از چند نفر كانديدايي كه مورد علاقه حكومت هستند.

 

واكنش (vakonesh): عكس‏العمل. نوعي برخورد شديد در مقابل كاري كه بدون حساب و كتاب انجام داديم. واكنش سياسي: ادامه جنگ. واكنش سريع: پرتاب لگد در مقابل دريافت مشت. واژه واكنش به معني بازش كن و آنرا بازكن و آنرا واكن هم بكار رفته است. اتفاقی که خواهد افتاد ولی مسئولان حکومتی ایران همیشه امیدوارند نیافتد و همیشه هم می‌افتد.

 

مشورت (mashverat): گرفتن تأييد از ديگران. وادار‏كردن ديگران به پذيرش آنچه من مي‏گويم. عملي كه در آن ديگران علاوه بر اينكه مجبورند تصميم ما را بپذيرند بلكه بايد خودشان را شبيه ما نشان بدهند. با مردم مشورت کردیم: به مردم خبر دادیم که چه بلایی سر آنها می‌خواهیم بیاوریم. با کارشناسان مشورت کردیم: هیچ متخصصی در این مورد نظر نداده است.

 

سرمايه گذاري(sarmaye gozari) : آغاز يك مجموعه اقدامات كه در آينده منجر به زندان و بازداشت خواهد شد. کاری که خارجی‌ها قرار است بکنند و نمی‌کنند و داخلی‌ها نمی‌کنند چون اگر بکنند ما بدتر می‌کنیم. یک اقدام اقتصادی که ربطی به نفت ندارد به همین دلیل معنی هم ندارد.

 

هنر انقلابي(honar e enghelabi): يك سوء تفاهم قديمي و مزمن كه در اثر اطلاع داشتن از تاريخ شوروي يا بي‌اطلاعي از تاريخ هنر رخ مي‏دهد. روش تبديل هنرهاي مختلف و ادبيات به تفنگ و بيل و كلنگ. پيروان: ماكسيم گوركي، استالين، شولوخف و غيره. در اين روش حكومت اقدام به آموزش هنر انقلابي به همه مردم مي‏كند، در نتيجه افراد بي استعداد تبديل به كارمندان ادارات هنري مي‏شوند و افراد بااستعداد تبديل به هنرمندان مطرود و منزوي. نتيجه منطقي: گسترش فرماليسم و رشد هنر در كليه بخش‏هايي كه حكومت انقلابي با آن مخالف است. نوعی هنر مبتذل با یک تاش قرمز پررنگ.

 

كنفرانس(conferans) : گرد‏هم‏آيي. همايش. محلي كه در آن گروهي دور هم جمع مي‏شوند و با هم حرف مي‏زنند. در كشورهايي كه افراد كار نمي‏كنند، برگزاري كنفرانس روشي است كه به نظر مي‏رسد افراد دارند كاري مي‏كنند. کنفرانس سران: محلی که تعدادی از سران قبل از کشته شدن به وسیله مردم برای آخرین بار با هم عکس یادگاری می‌گیرند.

 

فرهنگ لغت(farhang e loghat): كتابي كه بخش‏هاي مورد استفاده‏اش را همه مي‏دانند و بخش‏هايي از آن را كه كسي نمي‏داند مورد نياز نيست. وجود يك فرهنگ لغت در كتابخانه باعث آرامش و زيبايي محيط خانه مي‏شود. نوعي قبرستان براي دفن محترمانه واژه‏هاي مشرف به موت يا مرحوم شده. سنگين‏ترين و غير‏متحرك‏ترين كتاب هر كتابخانه. انواع: دهخدا، معين، عميد.

 

ساموئل هانتينگتون(Samuel hantington): يكي از جاسوسان سرويس‏هاي اطلاعاتي غرب و نظريه‏پرداز اصلاحات. وي پيش بيني كرده است كه در دنياي جديد چيزهايي كه جديد هستند جديدند و چيزهاي قديمي قديمي‏اند. جمله قصار: اگر هانتينگتون نبود جلايي‏پور هم نبود و اگر جلايي‏پور نبود اصلاحات نبود و هر كاري دلمان مي‏خواست، مي‏كرديم.

 

آينه(ayene): يك قطعه شيشه كه پشت آن جيوه ماليده شده است و متأسفانه همه چيز را همانطور كه هست نشان مي‏دهد و نمي‏توان خط قرمز را به آن تحميل كرد.

 

گلستان(golestan): نام يك مجموعه شعر از سعدي. نام يك بازارچه كه محل اجتماع عوامل جاسوس غرب است. نام تعداد زيادي از كوچه‏هاي تهران. نام يك استان كه اكثر مردم آن قهرمان هستند ولي قدرت تشخيص اينكه بايد به چه كسي رأي بدهند را ندارند.

 

مارسل پروست(marcel proost): نويسنده فرانسوي كه سالها تلاش كرد كه ثابت كند نويسنده مي‏تواند درباره هيچ ،صدها صفحه چيز با ارزش بنويسد. مهم‌ترين خوانندگان آثار او ناشرين و مترجماني هستند كه مجبورند براي ترجمه يا چاپ حداقل يك بار آثار او را بخوانند. اثر مهم: در جستجوي زمان از دست رفته(‏احتمالاً منظور، زماني است كه براي خواندن يك رمان بزرگ صرف شده است).

 

جمهوريت(jomhooriyat): يك ايدئولوژي سياسي كه طبق آن مردم علاوه بر اينكه مطابق معمول مورد سوء استفاده قرار مي‏گيرند، حقوقي هم دارند. يك دردسر براي حاكمان در طول تاريخ. نام يك رساله فلسفي از افلاطون و سعيد حجاريان. انواع جمهوريت: جمهوري دموكراتيك، جمهوري غير دموكراتيك، جمهوري فاشيستي، جمهوري استبدادي، جمهوري پادشاهي، جمهوري بدون قدرت انتخاب.