آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲ دی ۱۳۹۶

ابراهیم نبوی

ستون پنجم


دائره  المعارف ستون پنجم | قسمت دوم | از عملیات انتحاری تا کاخ سفید


 

  

 

 

 

عمليات انتحاري(amaliyate entehari) :يك نوع عمليات نظامي كه در آن ديدگاه‌هاي يك فرد يا يك گروه با صداي بسيار بلند اعلام و منفجر مي‏شود. يك تلفيق كاملاً منطقي از تروريسم، سوررئاليسم و آرمانگرايي. نوعي عمليات نظامي كه در آن عمليات كننده به دليل نداشتن امكانات كافي و نقشه دقيق مي‏ميرد. عملیات انتحاری اصلا چیز بدی نیست، به شرط اینکه منفجر کننده در کویر لوت یا صحرای نوادا یا صحرای سینا خودش را منفجر کند و خبرش به هیچ وجه منتشر نشود.
 

مردم فريبي(mardom faribi): يك شيوه تبليغات. روشي كه در آن يك گروه يا يك فرد فرض را بر اين مي‏گذارد كه مردم احمق هستند و مردم چنين نشان مي‏دهند كه حرف او را پذيرفته‏اند. قديمي ترين روش براي حكومت‏كردن. میان مقدار نفت کشور و مردم فریبی رابطه مستقیم وجود دارد؛ نمونه: حکومت قذافی، صدام حسین، چاوز، پوتین و جمهوری اسلامی.

 

 

تجزيه(tajziye): يك عمل شيميايي جهت جدا كردن عناصر مختلف از همديگر. نوع فيزيكي آن در سياست كاربرد دارد. مثال: تجزيه ويتنام، كره، آلمان و… . علت تجزيه يك كشور اين است كه دو گروه مختلف كه در يك كشور قدرت دارند ولي حوصله تحمل كردن همديگر را ندارند، به دليل عدم توافق اخلاقي به جاي حرف زدن با هم كشور را به دو قسمت مي‌كنند. عمل سياستمداري كه از كتاب سياست بخش مذاكره، توافق و فدراليسم را نخوانده است.

 

 

حزب(hezb): مجموعه‌اي از آدمها با كميت فراوان و كيفيت يكسان. يك تشكيلات با قوانين محكم و مشخص كه تمام تلاشش را براي تبديل انسان به ضبط صوت مي‌كند. حزب در کشورهای آزاد برای افزایش حضور مردم در قدرت حاکمه و در کشورهای دیکتاتور برای جلوگیری از حضور مردم در قدرت است. حزب معمولا در کشورهای آزاد روش جلوگیری از تراژدی است و در کشورهای استبدادی راه ایجاد وضعیت کمدی.

 

 

گزارشگر ورزشي(gozareshgar –e varzeshi): يك نوع مجري تلويزيون. وي چيزي را كه مي‏بينيم برايمان مي‏گويد، و در مورد عمه و خاله فوتباليست‌ها هر چه بلد است تكرار مي‏كند و موظف است كه با ايجاد آلودگي صوتي به مدت ۹۰ دقيقه ما را شكنجه دهد. انواع: خياباني، فردوسي پور، بهمنش. نوع عرب آن به شكل اغراق شده موجود است. گل گل گل گل گل گوووووووول.

 

 

گفت و گوي ديپلماتيك(goft-o-goo ye diplomatic):مجموعه‏اي از تعارفات و ابراز ارادت همراه با ابراز خشنودي و شادماني بين دو مأمور سياسي كه به خون هم تشنه‏اند و در فكر نابود‏كردن يكديگر هستند. اين گفتگوها در حضور دهها نفر انجام مي‏شود. به نوع خصوصي آن جاسوسي مي‏گويند.

 

 

كاخ سفيد(kakh sefid): يك ساختمان شيك و قديمي و تر و تميز كه رئيس جمهور آمريكا در آن زندگي مي‏كند. خانه آمال و هدف نفرين بسياري از مردم جهان. علت انتخاب نام كاخ سفيد اين است كه اين كاخ، سفيد است. در اين كاخ تا به حال تعداد زيادي رئيس جمهور باهوش و بي‌اخلاق به حفظ منافع آمريكا پرداخته و تعداد زيادي رئيس جمهور احمق و با اخلاق در آن به منافع آمريكا لطمه زده‏اند. تنها مورد متناقض این قاعده دانلد ترامپ است که هم بی‌اخلاق بود و هم به منافع آمریکا لطمه زد. پس از انتشار اطلاعات مربوط به رابطه مونيكا لوينسكي و بيل كلينتون تصوير ذهني مردم از كاخ سفيد كمي با هيجان توأم شد.

 

 

 

ملت(mellat): تعدادي از مردم كه در يك نقطه جغرافيايي مشخص زندگي مي‏كنند و معمولاً از يك زبان واحد استفاده مي‏كنند، با وجود اين معمولاً حرف يكديگر را نمي‏فهمند. در طول تاريخ بيشترين فداكاريها براي اين افراد انجام شده است، با وجود اين معلوم نيست چرا اوضاع آنان بهتر نمي‏شود. ملت معمولاً خودشان حرف نمي‏زنند، بلكه ديگران به جاي آنان حرف مي‏زنند. نام يك بانك كه در اكثر خيابانها شعبه دارد. نام يك روزنامه كه مدتهاست قرار بود تيراژ ميليوني پيدا كند و هر چه آدم فكر مي‏كرد چطور قرار است اين اتفاق بيفتد، دليل آن را نمي‏فهمید. نام اكثر خيابانها و پاركها و بيمارستانها در كشورهايي كه مسئولانش مي‏خواهند خودشان را براي مردم لوس كنند. اسم مستعار اعضای خانواده رهبران حکومت‌های دیکتاتور. نقل قول: ملت ما می‌گوید( پسر خاله‌ام می‌گوید.)

 

 

زنيكه(zanike): زن كوچك بد بخت بيچاره. نوعي خطاب بسيار صميمانه براي زنان. جهت تحقير مضاعف استفاده مي‏شود. استفاده از اين واژه در هنگام عصبانيت ديدگاه واقعي مردان را در مورد جنبش فمينيستي نشان مي‏دهد. استفاده در جمله: زنيكه ! خجالت بكش.

 

 

جميله بوپاشا(jamile boopasha): زن انقلابي الجزايري كه در پيروزي انقلاب الجزاير نقش مؤثري داشت و پس از پيروزي انقلاب چون فايده تبليغاتي براي حكومت نداشت، از تاريخ محو شد و به خانه‏داري پرداخت. انقلاب الجزاير او را خورد. در مورد جميله بوپاشا صدها كتاب نوشته شده و احتمالاً او هيچكدام از اين كتابها را نديده است.

 

 

استراتژي(estratezhi): كاري كه امروز تصميم آن را گرفته‏ايم، فردا آن را اجرا مي‏كنيم و هفته بعد آن را تغيير مي‏دهيم.