آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۱ بهمن ۱۳۹۶

سپیده عبدی

طنز روز


فرهیختگان مجازی | پنجاه‌وسه | مرگ بازداشتی‌ها تقصیر آشپز زندان بوده


 

 

 

به دنبال اظهارات سخنگوی قوه قضاییه در مورد “خودکشی” و “اعتیاد” معترضان بازداشتی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس هم گفته دلیل مرگ آنها “دق کردن از غصه به خاطر کارهایی که انجام داده اند” بوده. با توجه به حمایت برخی #فرهیختگان_مجازی از این اظهارات، در اینجا دلایل دیگری را پیش‌بینی می‌کنیم که در آینده ممکن است برای توجیه قتل بازداشتی‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

 

 

– فردا، یک مقام ارشد قوه قضایه: “علت فوت بازداشتی ها، متاسفانه افزایش کلسترول خون بر اثر چربی نامتعارف غذای زندان بوده. در همین ارتباط، برای آشپز زندان تشکیل پرونده شده است.”

 

– دو روز دیگر، یک فرمانده دلسوز پلیس: “مرگ حداقل سه نفر از زندانی‌ها در نتیجه مصرف الکل غیر استاندارد در بازداشتگاه بوده. در همین ارتباط، یک ساقی دستگیر شده و تحت بازجویی قرار دارد.”

 

– سه روز بعد، یک مقام مسئول امنیتی: “دلیل مرگ اکثر بازداشت شدگان، برخورد جسم سخت به سر در هنگام بازی در حیاط زندان بوده است. قرار شده از این به بعد زندانیان به انجام بازی های فکری تشویق شوند.”

 

– چهار روز بعد، یک مقام نابغه مجمع تشخیص مصلحت نظام: “اطلاعات موثق ما نشان می دهد قتل بازداشتی‌ها از طرف شوهر خواهر صدام و با هدف برای بدنام کردن نظام طراحی شده.”

 

– پنج روز بعد، یک امام جمعه مردمی پایتخت: “بنده ۳۲ روایت جمع آوری کرده ام که توضیح می دهند مرگ دست خداست. نسبت دادن مرگ زندانی ها به علل و عومل مادی، زیر سوال بردن بی شرمانه اراده الهی است.”

 

– شش روز بعد، یک مجری موقشنگ صدا و سیما: “همه مون از اینکه دوتا بازداشتی‌ سرما خوردن و مردن ناراحتیم ولی چطوره که هیچکی از یخ زدن فجیع هزاران نفر تو خیابونای اروپا صحبت نمی‌کنه؟”

 

– یک هفته بعد، یک مقام آگاه بدون نام: “در بدن متوفیان نوعی سم پیدا شده که فقط در سازمان سیا به کار می‌رود و دقیقا همان است که برای کشتن ندا آقا سلطان هم مورد استفاده قرار گرفته بود.”

 

– ده روز بعد، یک مدرس دانشمند حوزه: “یکی از مقدسین همین دیشب به خواب یکی از بزرگان آمده اند و در حالی که به پهنای صورت اشک می ریخته اند گفته اند این ماجرای کشته شدن محبوسین، توطئه یهود است.”

 

– دو هفته بعد، یک استراتژیست دکترینال بدون مرز: “سناریوی قتل این زندانی ها، دقیقاٌ ده سال پیش در سریال هالیوودی “پیریزون بِرِک” نشان داده شده بود. آنجای سریال که زندانی روی بدنش نقشه فرار را خالکوبی کرده، در واقع دارد خط می‌دهد که مسیر خروج از نظام از بدن زندانی‌ها می‌گذرد.”

 

– سه هفته بعد، یک نشانه شناس خفن ارزشی: “اگر شهرهایی که در آنها زندانی ها کشته شده اند را روی نقشه ایران به هم وصل کنید، شکل ستاره پنج پر می شود که علامت شیطان پرست‌هاست. معلوم می شود که پشت پرده ماجرا بهایی‌ها هستند.”

 

– یک ماه بعد، یک استاد فوق تخصص حقوق جزایی: “در سیستم‌های نوین حقوقی یا new salary systems اثبات ادعا با مدعی است. طبیعتاً کسانی که می‌گویند کشته شدن این افراد تقصیر نظام است باید با مدرک اثبات کنند این افراد در حالت طبیعی ممکن نبوده خودشان بمیرند.”

 

– یک ماه و نیم بعد، یک سرمقاله نویس بابصیرت خودی: “دو نفر از بازداشتی های متوفی، درست ۱۱ روز قبل از مرگ به دفتر روزنامه ما آمدند و گفتند ما به نظام بدجور ارادت داریم. مواظب باشید اگر تصادفا اتفاقی برایمان افتاد، یک وقت یک جوری نشود که چیزی زیر سوال برود.”

 

– دو ماه بعد، یک سردار فداکار نظامی: “همه متوفیان بازداشتگاه ها عضو بسیج بوده اند و کارت عضویتشان هم موجود است. اینها درواقع برای مراقبت از دستگیرشدگان اغتشاش‌ها توی زندان بوده اند اما اغتشاشگران با خشونت آنها را به شهادت رسانده‌اند.”