آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۸ خرداد ۱۳۹۷

نگاه ۶۰

کارتون


لخت مادرزاد | کارتونیست‌هایی که دوست دارند لخت باشند


اصولا کار کارتونیست‌ها و اگر درست تر بگویم کاریکاتوریست‌ها لخت کردن دیگران است. سیاستمداران، سلبریتی‌ها، صاحبلن قدرت و بقیه شخصیت‌هایی که موضوع مورد علاقه کارتونیست‌ها هستند، معمولا کلی زحمت می‌کشند تا معایب خودشان را زیر آرایش یا ریش و سبیل یا کلاه و کفش و لباس‌های شیک و پیک قایم کنند تا شخصیت‌شان طوری به نظر برسد که خودشان دوست دارند، ولی کاریکاتوریست ها کار را خراب می‌کنند، لباس‌ها و نقاب‌ها را کنار می‌زنند و واقعیت شکم‌های گنده و پاهای تنبل و دست‌های آلوده و زخم‌های ناشی از شرارت آنها را نشان می‌دهند. اما همیشه اینطور نیست، گاهی اوقات  خوئ کارتونیست‌ها هم دوست دارند خودشان را هم برهنه نشان بدهند وشاید از این طریق بگویند: آهای! مرا ببینید. من همینم که هستم.

کتاب کارتونیست‌های برهنه را گری گروث تنظیم کرده و در آن هفتاد و دو کارتونیست که شخصیت خودشان را در کارتونها برهنه نقاشی می‌کنند معرفی کرده، من دردو قسمت بیست کارتونیست را به شما معرفی می‌کنم. امیدوارم بروید و کارهایشان را در فضای مجازی و حقیقی ببینید. آدمهای بامزه‌ای هستند.

 

تام باتیوک اهل اوهایوست و پنجاه و یک سال دارد.

 

 

برنت اندرسون شصت و سه سال دارد و در این کارتون خوشحال به نظر می‌رسد، امیدوارم در زندگی واقعی‌اش اینطور نباشد، معمولا کارتونیست‌هایی که زیادی خوشحال هستند، کارهای جندان درخشانی نمی‌کنند. در سن خوزه کالیفرنیا به دنیا آمده و از بیست و یک سالگی کار حرفه‌ای را شروع کرده است.

 

 

استفان بنتلی متولد لس آنجلس است و بخاطر کمیک استریپ‌هایش بسیار معروف است. او تمام داشته و نداشته‌هایش را پشت قلمش پنهان می‌کند. او آرتیست تجاری هم هست و با کانال پلی بوی و استودیو یونیورسال هم کار کرده است. استفان با دخترش در کالیفرنیای شمالی زندگی می‌کند.

 

 

باب کلارک از بقیه پیرتراست و در سال ۱۹۲۶ در ماساچوست به دنیا آمده. از همان دوره دبیرستان کارش را شروع کرده، ولی بخاطر جنگ به سربازی رفت و پس از جنگ کارش را با گرافیک تبلیغات تجاری و طراحی گرافیک و تصویرگر مستقل آغاز کرد. او همچنین با نشریه مد( MAD) که یک نشریه بسیار پرفروش طنز است، همکاری کرده است. دقت نظر او با ذره بین در مطالعه بخش خصوصی خودش چشمگیر است.

 

 

این هم آقای ویل الدر که در محله برانکس نیویورک به دنیا آمده و در آینه خیلی چیزها را کشف کرده و از همان جوانی موسیقی و هنر را آغاز کرده و کم کم به کارتون رسیده. الآن شیرین که حساب کنیم ۹۷ ساله است. البته متاسفانه نمی‌توانیم شیرین حساب کنیم،؛ واقهیت تلخ این است که او در سال ۲۰۰۸ در سن ۸۷ سالگی در نیوجرسی فوت کرد.

 

 

جولز فایفر در سن یک سالگی در ۱۰۲۹ در برانکس نیویورک به دنیا آمد. مرد خوبی بود و کارهای زیادی کرد. او کارتونیست، نویسنده، نمایشنامه نویس، و فیلمنامه نویس هم هست. در واقع او همه چیز را می‌کشد و می‌نویسد. حتی از بخش خصوصی‌اش هم کلمات جاری است.

 

 

کلیو کالینز در سال ۱۹۴۲ در انگلستان به دنیا آمد. در مدرسه هنر کلینکزتون درس خواند. و در هر زمینه‌ای که فکر کنید از بیمه تا سینما کار کرد. با نشریات گوناگون به عنوان کارتونیست کار کرد. از ۱۹۸۵ به موسسه ریدرز دایجست پیوست و تا سال ۲۰۰۰ با آنها همکاری می‌کرد. کلاه و باران و چتر این جنتلمن برهنه نشان از دلبستگی او به بریتانیا دارد. ( شاید هم نداشته باشد.)