آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۳ خرداد ۱۳۹۷

سخیداد هاتف

طنز افغانستان


کتابچه‌ی عقلاطون| صد و پنجاه و هفتم | آنجا چه خبر است؟


 

از یک سمت جهان خبرهایی می‌رسند که حتا خود همان سمتی‌ها هم از فهمش عاجزاند و نیاز به کمک دارند. نمونه بدهم؟

رئیس جمهور افغانستان گفت که ما در برابر تروریست‌ها آتش بس یک جانبه اعلام می‌کنیم و این‌را از موضع قوت هم اعلام می‌کنیم.

سابق اگر یکی می‌گفت “والله من دیگر خلاصم. دیگر نمی‌توانم از جای خود بلند شوم و مشتی یا لگدی به تو بزنم. تو دلت بایسکلت. می‌خواهی بزن، می‌خواهی بکش، اختیار داری”، معنایش این بود که چنین آدمی این حرف را از موضع ضعف می‌زند. امروز ظاهرا این‌طور نیست. طرف پای خود را بر حلق‌تان گذاشته و شما در همان حال که غریق زحمت هستید از موضع قوت علیه او اعلام ِ “تنفس بس” می‌کنید.

بشار اسد گفت که ایران و روسیه در سوریه تصمیم گیرنده نیستند.

این که اعلام کردن لازم ندارد. مگر کسی گفته که ایران و روسیه در سوریه تصمیم گیرنده هستند؟ البته در این میان نکته‌ی ظریفی هست که بسیاری از عوام‌الناس و حتا خواص‌الناس متوجه آن نمی‌شوند. نکته این است که اگر ایران و روسیه از پیش خود و ابتدا به ساکن برای سوریه تصمیم بگیرند، در این صورت این دو کشور می‌شوند تصمیم گیرنده و این نقض حاکمیت ملی سوریه است. اما اگر بشار اسد تصمیم بگیرد که به ایران و روسیه اجازه بدهد که برای سوریه تصمیم بگیرند، طبیعی است که این تصمیم بشار اسد است و هر تصمیمی که ناشی از این تصمیم او باشد نیز در شمار تصمیم‌های او محسوب می‌شوند. اگر تصمیم من این باشد که تو تصمیم بگیری که مرا بزنی، در این‌جا این منم که تصمیم گرفته‌ام که تو تصمیم بگیری که من به دست تو لت بخورم. فهمیده شد؟

بنیامین نتانیاهو در پیامی ویدئویی به مردم ایران گفت که اسرائیل وب‌سایتی راه می‌اندازد و در آن به ایرانیان راه‌های مقابله با بحران کم آبی را آموزش می‌دهد.

قبلا نتانیاهو ایران را تهدید می‌کرد. ایران هم در صدد حذف کردن اسرائیل از نقشه‌ی جهان بود. بعد دولت‌های دو طرف می‌گفتند که با مردم کشورهای همدیگر هیچ مشکلی ندارند و هرچه فساد هست زیر سر دولت صهیونیستی یا رژیم سرکوبگر ایران است. بعد احمدی نژاد که می‌گفت روزهای اسرائیل به شمارش معکوس افتاده مغضوب مقام معظم رهبری شد. از آن سو، نتانیاهو ناگهان کشف کرد که گره اصلی در این‌جاست که مردم ایران از داشتن یک وبسایت خوش ریخت برای مقابله با بحران کم آبی محروم‌اند. وب‌سایت‌های ابی و اندی و تتلو و علیرضا افتخاری هستند. اما بی‌انصاف‌ها هیچ توجهی به بحران آب ندارند. چندین هزار وب‌سایت دیگر هستند که شرح بستن آب فرات بروی خانواده‌ی امام حسین را گذاشته‌اند اما در باره‌ی این که خانواده‌ی امام چه طرحی برای رسیدن به آب فرات داشتند توضیحی نداده‌اند. به نظر کارشناسان حوزه‌ی آب سبک وب‌سایت مورد اشاره‌ی آقای نتانیاهو اولین تلاش موثر یک دولت حامی حقوق بشر برای رهایی مردم ایران از زیر یوغ جمهوری اسلامی است.

در مرکز نگه‌داری صندوق‌های رای در عراق آتش سوزی شد.

این یکی واقعا تعجب آور است. آتش سوزی در مرکز نگه‌داری آراء؟ در عراق؟ باور آدم نمی‌شود. اگر می‌شنیدیم که چنین اتفاقی در هالند یا دنمارک افتاده، تعجب نمی‌کردیم. اما بیرون آمدن چنین خبر بدی از عراق واقعا دل آدم را می‌شکند. در کشوری که در تمام خاورمیانه و قاره‌ی آسیا به دموکراسی و آزادی خود معروف هست، و معروف بوده است، نبایست چنین چیزی اتفاق بیفتد‌. امیدوارم آتش‌های عزیزی که در مراکز نگه‌داری آراء در گرفته‌اند، حساسیت مساله را درک کرده و از نابود کردن صندوق‌های رای ابا بورزند. بدون شک بیگانگان و دشمنان دیرینه‌ی دموکراسی عراقی در این عمل شنیع دست دارند و می‌خواهند با این کار آتش را در میان مردم بدنام کنند.

بی‌بی‌سی فارسی از “محدودیت فضای زندان‌ها” در افغانستان خبر داد.

می‌بینید؟ تا همین اواخر اکثر مردم افغانستان فکر می‌کردند که محدودیتی بر فضای زندان‌ها وجود ندارد. براساس بعضی گزارش‌های “حاکی”، دولت افغانستان قبلا گفته بود که هیچ محدودیت فضا وجود ندارد و زندانیان روزها در اتاق خود فوتبال و والیبال بازی می‌کنند و شب‌ها صدها کیلومتر اسکی می‌روند. اما بی‌بی‌سی به اسناد و عکس‌هایی دست یافته که نشان می‌دهد این ادعا واقعیت ندارد و فضای زندان‌ها در افغانستان دچار محدودیت است.